E premte, Shtator 21, 2018
Duke filluar nga e mërkura, ju do të gjeni një opsion “Redakto” në menynë poshtë fotos. Duhet të klikoni këtu për të rregulluar tekstin që keni shkruar gabim. Instagram ka përditësuar gjithashtu veçorinë e saj “Explore”, që ju ndihmon...
Një çerek shekulli më parë, kur Muri i Berlinit ra dhe Perdja e Hekurit u ngrit, njerëzit në Europën Qendrore zgjodhën kapitalizmin mbi komunizmin dhe demokracinë mbi diktaturën. Sot, megjithatë, shtetasit e Republikës Çeke, Hungarisë, Polonisë dhe Sllovakisë – katër...
Pse “Facebook” bëri që të gjithë të shkarkonin “Messenger”? Rrjeti social ka 1.3 miliardër përdorues, të cilët u entuziazmuan kur dëgjuan arsyen e Zuckerberg se pse “i detyroi” ata të shkarkonin një aplikacion të veçuar për “Messenger”-in, pas anullimit të...
Ato janë në fakt duke u penguar nga një dritë një mijë here më e ndritshme se ajo e vërejtur rreth Diellit.Ajo është drita Zodiakale, vëzhguar për herë të parë rreth nëntë yjeve afër. Zbulimi, i publikuar në revistën Astronomi...
“Objektivi ynë është ta ndërtojmë gazetën e përsosur të personalizuar për çdo person në botë,” tha Zuckerberg.“Ne jemi duke provuar që ta personalizojmë atë dhe të ju shfaqim gjërat që do të jenë më interesantet për ju.” Ai tha që...
Aplikacioni shfrytëzon të dhënat e HealthKit, platformës së monitorimit të shëndetit të zhvilluar nga inxhinierët e Apple për iPhone dhe mund të shkarkohet për vetëm 89 cent. Për të bërë parashikimin, aplikacioni përdor disa të dhëna të transmetuara nga Health,...
Telefoni i parë i bazuar në Android ishte HTC Dream (i njohur ndryshe edhe si T-Mobile G1), që doli në treg 10 muaj pas lançimit të Androidit të sotëm, por suksesi i këtij modeli nuk është as afër modeleve...
Por themeluesi dhe drejtori i përgjithshëm i amazon.com vazhdon të ketë edhe një ushtri me fansa. Për shembull revista prestigjoze Harvard Business Review sapo e ka quajtur CEO-n më të mirë në botë, sipas kriterit të vlerës së krijuar...
“Ky dispozitiv ka një reze veprimi prej dy kilometrash dhe mund të arrijë një objektiv të vogël në ajër, që fluturon në lartësi të vogla, për më pakë se pesë sekonda pasi e ka lokalizuar”, theksoi agjencia Kina e...
Pamjet televizive të marra nga një helikopter tregojnë mbetjet e anijes hapësinore të shpërndara në shkretëtirën Mohave në Kaliforni. Autoritetet lokale thonë se piloti i dytë u vra, ndërsa piloti kryesor u shtrua në spital me lëndime të rënda. “Kjo...

EDITORIAL

FORUM

PS dhe Kushtetuta e Rilindjes