Kjo biçikletë lë prapa edhe Ferrarin

Në nëntor të vitit 2014, në lokacionin e famshëm të stafit Circuit Paul Ricard në jug të Francës, François Gissy ka arritur një shpejtësi të pabesueshme prej 333km/h, me bicikletën raketa-hedhëse, duke thyer kështu rekord botëror. Këtë koncept të bicikletës...
Rrjeti social Facebook vazhdimisht bën ndryshime përsa i përket mirëmbajtjes së faqes. Duke filuar nga muaji i ardhshëm, inxhinierët e Facebook do të vendosin një limit kohor për fotografinë tuaj të profilit. Kjo do të thotë që nuk mund të mbani...
Më 13 shtator 1985, Nintendo prezantoi Super Mario Bros. DIsa ditë më vonë, dizenjuesi Shigeru Miyamoto ishte duke festuar. Dhe ai ndoshat ka qënë duke festuar dhe këtë fundjavë, kur bota festoi 30-vjetorin e kësaj videloje. “Kur e mbaruam, unë,...
Shumica e përdoruesve të Samsung Galaxy menduan se kompania zbuloi të gjitha modelet Galaxy, por duket se Samsung është duke u përgatitur për modelin Galaxy S7 më herët. Sipas raporteve të ndryshme këtë javë, një version i Galaxy S7 është...
Para pak javësh, Mark Zuckerberg raportoi se brenda një ditë, rrjeti social Facebook u përdor nga 1 miliard individë. Brenda një dekade, ky rrjet social ka arritur të transformojë marrëdhëniet mes njerëzve, privatësinë, mënyrën se si bizneset ndërveprojnë me klientët,...
Një tjetër risi teknologjike vjen për abonentët e Telekom Albania. Aplikacioni i quajtur “AirBnB” do të jetë në shërbim të të gjithë atyre që udhëtojnë jashtë vendit dhe iu duhet një apartament apo shtëpi gjatë qëndrimit. Përmes shkarkimit të...
WhatsApp është gati të kap shifrën e 1 miliard përdoruesve. Ky aplikacion ka aktualisht mbi 900 milionë përdorues aktivë mujor. Lajmi u bë i ditur nga shefi ekzekutiv i WhatsApp, Jan Koum, në një postim në Facebook. WhatsApp kapi...
Reklamat dhe marketingu në epokën dixhitale Nga San Francisco, The Economist Më herët gjatë këtij vitit BMW reklamoi në WeChat, në mesazh të përbashkët, i cili iu adresua 550 milionë përdoruesve në muaj. Por, reklama iu sugjerua vetëm atyre përdoruesve, profilet...
  Pas suksesit të padiskutueshëm me shërbimet 4G, Vodafone sjell një tjetër risi për klientët. Prej datës 1 Shtator, të gjithë  klientët Vodafone do të kenë mundësi të  përfitojnë internet me shpejtësi akoma më të lartë se 4G, falë rrjetit...
Një i ri shqiptar në Shtetet e Bashkuara ka nisur një peticion ku kërkon që në menunë e iPhone të futet edhe gjuha shqipe. iPhone ka një menu gjuhësh shumë të pasura por shqipja mungon ën të. Endri Binaj, i ri...

EDITORIAL

FORUM