E shtunë, Shkurt 23, 2019
Samsung prezanton ditën e sotme zyrtarisht gjeneratën e re të Galaxy S10. Por, ndërkohë që duhen edhe disa orë nga nisja e eventit “Unpacked”, në rrjet ka “rrjedhur” një video që thuhet të jetë ‘traileri’ zyrtar i Galaxy S10. Videoja është...
Samsung Electronics Co. ka anoncuar të gjithë linjën e televizorëve të saj QLED 2019 në Forumin Evropian Samsung mbajtur në Qendrën e Kongresit Alfandega në Porto, Portugali. Njoftimi për linjën e plotë të televizorëve QLED vjen përpara lançimit komercial...
Të flasësh keq në “Facebook” për “Facebook” nuk është një ide e mirë. Sipas asaj që raporton CNBC, Zuckenberg ka aktivizuar në vitin 2008 një sistem për të siguruar pavarësinë e kompanisë. Kush publikon në rrjetet sociale kërcënime apo kritika...

Google incizon çdo gjë që thoni

Google ka regjistruar çdo gjë që keni thënë për vite të tëra, dhe të gjitha regjistrimet mund t’i dëgjoni edhe vetë. Kompania regjistron shumë biseda që njerëzit i bëjnë me produktet e saj. Veçoria funksionon si një mënyrë për t’i...
Në rrugët e Bolzanos, Itali janë vendosur sinjalistika që shfaqin imazhin e një njeriu në lëvizje me shikim e përqendruar në celular. Cila është arsyeja? Iniciativa për këto sinjalistika të vendosura në shtyllat e rrugëve dhe tabelave është për të ndërgjegjësuar...

Këta njerëz nuk ekzistojnë (FOTO)

Mund të duket e pabesueshme por njerëzit në këto foto nuk ekzistojnë. Një program kompjuterik me inteligjencë artificiale ka një databazë me fytyra të ndryshme njerëzish, dhe në bazë të atyre krijon imazhin e fytyrave të personave që nuk ekzistojnë. Me...
WhatsApp është një prej aplikacioneve më të përdorur në shkëmbimin e mesazheve. Disa rregulla kanë ndryshuar në aplikacionin e preferuar të shumë përdoruesve dhe lajmi është bërë publik ditën e sotme. Tanimë, nuk do të mund të futesh më në një...
Çfarë ndodh në një minutë në internet në botë? Shkëmbehen 187 milionë e-maile dhe 38 milionë mesazhe WhatsApp, 18 milionë mesazhe me tekst, shkarkohen 375 mijë aplikacione dhe pothuajse 900 mijë dollarë shpenzohen për tregti elektronike, është ky bilani sipas...
Instagram ka nisur një fushatë për heqjen e ndjekësave falso. Gjatë natës së shkuar, shumë përdorues kanë humbur një numër të konsiderueshëm ndjekësash në rrjetin social. Ndërkohë Instagram ka sqaruar përdoruesit në faqen zyrtare në Twitter. Në postim thuhet: Jemi në dijeni të...
Apple dhe Google akuzohen sepse po ndihmojnë “aparteidin gjinor” në Arabinë Saudite duke lejuar një aplikacion në platformat respektive. Aplikacioni mund të përdoret nga meshkujt për të gjurmuar gratë dhe parandaluar të largohen nga vendi. Absher është i disponueshëm në...

EDITORIAL

FORUM