E mërkurë, Shkurt 20, 2019

Google incizon çdo gjë që thoni

Google ka regjistruar çdo gjë që keni thënë për vite të tëra, dhe të gjitha regjistrimet mund t’i dëgjoni edhe vetë. Kompania regjistron shumë biseda që njerëzit i bëjnë me produktet e saj. Veçoria funksionon si një mënyrë për t’i...
Në rrugët e Bolzanos, Itali janë vendosur sinjalistika që shfaqin imazhin e një njeriu në lëvizje me shikim e përqendruar në celular. Cila është arsyeja? Iniciativa për këto sinjalistika të vendosura në shtyllat e rrugëve dhe tabelave është për të ndërgjegjësuar...

Këta njerëz nuk ekzistojnë (FOTO)

Mund të duket e pabesueshme por njerëzit në këto foto nuk ekzistojnë. Një program kompjuterik me inteligjencë artificiale ka një databazë me fytyra të ndryshme njerëzish, dhe në bazë të atyre krijon imazhin e fytyrave të personave që nuk ekzistojnë. Me...
WhatsApp është një prej aplikacioneve më të përdorur në shkëmbimin e mesazheve. Disa rregulla kanë ndryshuar në aplikacionin e preferuar të shumë përdoruesve dhe lajmi është bërë publik ditën e sotme. Tanimë, nuk do të mund të futesh më në një...
Çfarë ndodh në një minutë në internet në botë? Shkëmbehen 187 milionë e-maile dhe 38 milionë mesazhe WhatsApp, 18 milionë mesazhe me tekst, shkarkohen 375 mijë aplikacione dhe pothuajse 900 mijë dollarë shpenzohen për tregti elektronike, është ky bilani sipas...
Instagram ka nisur një fushatë për heqjen e ndjekësave falso. Gjatë natës së shkuar, shumë përdorues kanë humbur një numër të konsiderueshëm ndjekësash në rrjetin social. Ndërkohë Instagram ka sqaruar përdoruesit në faqen zyrtare në Twitter. Në postim thuhet: Jemi në dijeni të...
Apple dhe Google akuzohen sepse po ndihmojnë “aparteidin gjinor” në Arabinë Saudite duke lejuar një aplikacion në platformat respektive. Aplikacioni mund të përdoret nga meshkujt për të gjurmuar gratë dhe parandaluar të largohen nga vendi. Absher është i disponueshëm në...
Shumë përdorues të Instagram gjatë natës kanë pësuar një  zvogëlim të papritur me një numër të konsiderueshëm ndjekësish. Në Twitter ,Instagram përmes një deklarate zyrtare hedh dritë mbi situatën. “Jemi në dijeni të një problemi që po shkakton një numër...
Asteroidet janë konsideruar si 'miniera ari fluturuese' për shkak të vlerës së mineraleve që mbajnë brenda tyre. Dhe tani një grup ekspertësh kanë zbuluar se është e mundur të futesh brenda shkëmbit gjigant hapësinor. Kjo sipas shkencëtarëve nëpërmjet ndërtimit të...
Kompanitë e mëdha të telekomunikacionit në Kinë, po përgatiten për epokën e gjeneratës së pestë,  ndërkohë që pritet të prezantojnë terminale të të dhënave 5G dhe telefona të rinj. Huawei dhe ZTE pritet të kryesojnë në prezantimin e sistemeve 5G. “Prezantimi...

EDITORIAL

FORUM