Bafta Film Awards 2019, ”The Favourite” siguron fronin

The Favourite ka dominuar çmimet e British Academy Film Awards mbrëmjen e së dielës (10 shkurt). Filmi ka siguruar shtatë çmime nga 12 nominime. Olivia Colman mori çmimin ”Aktorja më e mirë” ndërsa Rachel Weisz çmimin ”Aktorja më e mirë mbështetëse”. Filmi meksikan Roma fitoi ”Filmi më i mirë” dhe Rami Malek mori çmimin ”Aktori më i mirë” për rolin e Freddie Mercury në Rhapsody Bohem.

Fituesit kryesorë

  • The Favourite: 7 çmime, nominuar në 12 kategori
  • Roma: 4 çmime, nominuar në 7 kategori
  • Bohemian Rhapsody: 2 çmime, nominuar në 7 kategori
  • Black Panther: 1 çmim, nominuar në 1 kategori
  • BlacKkKlansman: 1 çmim, nominuar në 5 kategori
  • Green Book: 1 çmim, nominuar në 4 kategori
  • Vice: 1 çmim, nominuar në 6 kategori
  • A Star is Born: 1 çmim, nominuar në 7 kategori

Bafta Film Awards 2019: Lista e plotë

Best film

  • Winner: Roma
  • BlackkKlansman
  • The Favourite
  • Green Book
  • A Star Is Born

Outstanding British film

  • Winner: The Favourite
  • Beast
  • Bohemian Rhapsody
  • McQueen
  • Stan & Ollie
  • You Were Never Really Here

Leading actor

  • Winner: Rami Malek – Bohemian Rhapsody
  • Bradley Cooper – A Star Is Born
  • Christian Bale – Vice
  • Steve Coogan – Stan & Ollie
  • Viggo Mortensen – Green Book

Leading actress

  • Winner: Olivia Colman – The Favourite
  • Glenn Close – The Wife
  • Lady Gaga – A Star Is Born
  • Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?
  • Viola Davis – Widows

Supporting actor

  • Winner: Mahershala Ali – Green Book
  • Adam Driver – BlackkKlansman
  • Richard E Grant – Can You Ever Forgive Me?
  • Sam Rockwell – Vice
  • Timothee Chalamet – Beautiful Boy

Supporting actress

  • Winner: Rachel Weisz – The Favourite
  • Amy Adams – Vice
  • Claire Foy – First Man
  • Emma Stone – The Favourite
  • Margot Robbie – Mary Queen of Scots

Director

  • Winner: Alfonso Cuaron – Roma
  • Spike Lee – BlacKkKlansman
  • Paweł Pawlikowski – Cold War
  • Yorgos Lanthimos – The Favourite
  • Bradley Cooper – A Star Is Born

EE Rising Star Award (voted for by the public)

  • Winner: Letitia Wright
  • Jessie Buckley
  • Cynthia Erivo
  • Barry Keoghan
  • Lakeith Stanfield

Outstanding debut by a British writer, director or producer

  • Winner: Beast – Michael Pearce (writer/director), Lauren Dark (producer)
  • Apostasy – Daniel Kokotajlo (writer/director)
  • A Cambodian Spring – Chris Kelly (writer/director/producer)
  • Pili – Leanne Welham (writer/director), Sophie Harman (producer)
  • Ray & Liz – Richard Billingham (writer/director), Jacqui Davies (producer)

Film not in the English language

  • Winner: Roma
  • Capernaum
  • Cold War
  • Dogman
  • Shoplifters

Documentary

  • Winner: Free Solo
  • McQueen
  • RBG
  • They Shall Not Grow Old
  • Three Identical Strangers

Animated film

  • Winner: Spider-Man: Into The Spider-Verse
  • Incredibles 2
  • Isle of Dogs

Original screenplay

  • Winner: The Favourite
  • Cold War
  • Green Book
  • Roma
  • Vice

Adapted screenplay

  • Winner: BlacKkKlansman
  • Can You Ever Forgive Me?
  • First Man
  • If Beale Street Could Talk
  • A Star Is Born

Original music

  • Winner: A Star Is Born
  • BlackkKlansman
  • If Beale Street Could Talk
  • Isle of Dogs
  • Mary Poppins Returns

Cinematography

  • Winner: Roma
  • Bohemian Rhapsody
  • Cold War
  • The Favourite
  • First Man

Costume design

  • Winner: The Favourite
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Bohemian Rhapsody
  • Mary Poppins Returns
  • Mary Queen of Scots

Editing

  • Winner: Vice
  • Bohemian Rhapsody
  • The Favourite
  • First Man
  • Roma

Production design

  • Winner: The Favourite
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • First Man
  • Mary Poppins Returns
  • Roma

Make-up and hair

  • Winner: The Favourite
  • Bohemian Rhapsody
  • Mary Queen of Scots
  • Stan & Ollie
  • Vice

Sound

  • Winner: Bohemian Rhapsody
  • First Man
  • Mission: Impossible – Fallout
  • A Quiet Place
  • A Star Is Born

Special visual effects

  • Winner: Black Panther
  • Avengers: Infinity War
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • First Man
  • Ready Player One

British short film

  • Winner: 73 Cows
  • Bachelor
  • The Blue Door
  • The Field
  • Wale

British short animation

  • Winner: Roughhouse
  • I’m OK
  • Marfa

Outstanding contribution to British cinema

  • Stephen Woolley and Elizabeth Karlsen