ZYRTARE/ Barcelona transferon super talentin e Ajaxit

Barcelona më në fund ka arritur që të transferojë zyrtarisht mesfushorin e  Ajax-itFrenkie De Jong. Klubi ka publikuar marrëveshjen në rrjetet sociale pasditen e së mërkurës. De Jong kishte muaj që përflitej për një transferim te Manchester City dhe Paris Saint-Germain, por ai ka zgjedhur Barcelonën.

“Barcelona dhe Ajax kanë arritur marrëveshjen për blerjen e mesfushorit Frenkie de Jong, i cili do t’i bashkohet klubit katalanas më 1 korrik të 2019,” shkruan Barcelona në faqen zyrtare.

Kosto e operacionit është 75 milionë euro, plus 11 milionë në bonuse të ndryshme. Lojtari do të firmosë një kontratë pesëvjeçare deri në vitin 2024.”