Maqedonia e Veriut, Ministri Bushati përshëndet votimin e Parlamentit maqedonas

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut.

Ky vendim është përshëndetur edhe nga ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati.

Përmes një reagimi të shkurtër në rrjetet sociale, Bushati thekson se

“Vota përfundimtare e Kuvendit është një demonstrim i qartë i shtyrjes së bllokut të shteteve për të çrrënjosur rrugën e NATO dhe BE. Kontributi i partive politike shqiptare edhe njëherë u dëshmua si faktor vendimtar. Urime!”