Bukuroshja meksikane shpallet “Miss World 2018” (FOTO LAJM)

Një modele meksikane është kurorëzuar ‘Miss Bota 2018’ në eventin e zhvilluar në ishullin tropikal kinez të Hainan të shtunën.

Vanessa Ponce de Leon është e diplomuar në biznes ndërkombëtar, vullnetare për “Migrantes en el Camino” dhe është pjesë e bordit  të drejtorëve në një qendër rehabilitimit për vajzat.

26-vjeçarja është kurorëzuar si Miss-i i 68-të në historisë e Miss world.  Fituesja e vitit të kaluar ishin Manushi Chhillar nga India. Ajo pas 20-vjeçaren tajlandeze Nicolene Pichapa Limsnukan.

Miss Mexico Vanessa Ponce de Leon (left) reacts after being named Miss World, with runner-up Miss Thailand Nicolene Pichapa Limsnukan

Multitalented: Miss Mexico Vanessa Ponce de Leon, pictured during the prize giving ceremony, has a degree in international business, and volunteers for Migrantes en el Camino

Contestants perform on stage during the 68th Miss World final. This year's winner has qualified as an open water scuba diver and she also enjoys playing volleyball, painting and ultimate Frisbee

Contestants perform on stage during the 68th Miss World final. It is the eighth time the pageant has been held in Sanya, on the Chinese tropical resort island of Hainan