Mafia Shqiptare/ Nga deti i kokainës, në Shkodër – Dokumentari që do të trondisë nesër Shqipërinë

Investigimi i linjave ndërkombëtare të trafikut të kokainës dhe të qenieve njerëzore në Amerikën e Jugut duket se e ka “sjellë” gazetarin spanjoll David Beriain në Shqipëri, duke na rrëfyer që nga metodat “e lehta” të ndryshimit të identitetit, deri tek përballja me mafiozët shqiptarë,  me kodet e tyre stërgjyshërore të nderit dhe hakmarrjes.

Gazetari David Beriain në territorin shqiptar

E ndërkohë, duke iu referuar materialit filmik në spotin promovues të këtij dokumentari, gjithçka nis nga zbarkimi në brigjet shqiptare, e mbyllet me pamje nga Shkodra, ku duket se është marrë dhe dëshmia e një vrasësi që përdoret nga grupet kriminale, ku sipas historisë së sjellë nga gazetari spanjoll, duket se është dhe një person që në arrati nga frika e hakmarrjes. 

Në spotin e këtij dokumentari, media spanjolle njofton se disa seri të këtij dokumentari i kushtohen pikërisht mafias shqiptare që udhëhiqet, sipas Beriain, nga kodet stërgjyshore të nderit dhe hakmarrjes. Po ashtu sa i përket pjesës së Shqipërisë, ai thekson se do të demonstrojë më zë e figurë se sa e lehtë është të ndryshosh identitetin në vendin tonë.

“Unë regjistrova për herë të parë Clandestino në rrugët e Evropës, me këtë Camorra të re të udhëhequr nga mafiozët ndonjëherë adoleshentë. Kemi parë se sa e lehtë ka qenë të arrijmë një identitet të ri në Shqipëri dhe kemi hyrë me mafian e atij vendi në një botë të sunduar nga kodet stërgjyshore të nderit dhe hakmarrjes”- komenton gazetari dhe autori i dokumentarit “Clandestino” David Beriain.

Spoti i dokumentarit që do të transmetohet nesër për herë të parë për mediat spanjolle në orën 22:30

Gazetari spanjoll David Beriain në Shqipëri

Gazetari David Beriain nis këtë javë udhëtimin e tij nga ‘çizmja’ e Italisë drejt brigjeve shqiptare, një enklavë ku kamerat e emisionit ‘Clandestino’ do të dëshmojnë se si bëhet trafiku i drogës nga Shqipëria për në Itali.

Kamerat e emisionit do të dokumentojnë shkarkimin e qindra kilogramëve kokainë që vijnë nga Shqipëria për të shkuar më pas në duart e mafies italiane.

Pas shkarkimit të drogës, gazetari do të shoqërohet nga mafia lokale dhe shqiptarët, në një shtëpi ku ata do ti shpjegojnë atij se si funksionon biznesi.

I intriguar nga gjithçka që i është thënë, gazetari do të udhëtojë drejt Shqipërisë për të mësuar më shumë për kulturën dhe traditat e një shoqërie pak të njohur jashtë vendit tonë.

Spoti i dokumetarit për Shqipërinë

Beriain ka mundur të futet në zemrën e kësaj organizate të tmerrshme kriminale.

Në reportazhin e gazetarit David Beriain, hakmarrja cilësohet si një domosdoshmëri në jetë. Vrasja e një të afërmi nënkupton kërcënimin me vdekje për të gjithë meshkujt në familjen e vrasësit. Një kod hakmarrjeje që artikulohet nëpërmjet ligjeve të padëshirueshme të njohura si ‘Kanuni’.

Mafia shqiptare është një organizatë hermetike e formuar nga klane familjare të sunduara nga një kod stërgjyshori nderi dhe hakmarrjeje.

David Beriain do të njihet me rrënjët e kësaj shoqërie në përpjekje për të kuptuar se si janë shndërruar nga diçka lokale në një krim autentik shumëkombësh.

Për këtë, gazetari i shoqëruar nga anëtarët e këtij klani, për të hyrë në bizneset e tyre të paligjshme, të takojë njerëzit që prodhojnë bombat e tyre dhe madje të fitojnë në mënyrë klandestine një identitet të ri shqiptar.

Ky episod i ri i “Clandestino” do të përfshijë gjithashtu një nga intervistat më të forta dhe më të vështira që është marrë në historinë e këtij e programi.

David Beriain do të takohet në male me një njeri të arratisur, një njeri i kërcënuar me vdekje nga ligjet e “Kanunit” dhe i detyruar të bëjë një jetë të vetmen gjë që ai di të bëjë: vrasjen.

Gjatë intervistës, “i arratisuri” tregon sikletin e tij para kamerave, duke mbajtur një pistoletë dhe dy granata dore në çdo moment.

E vërteta është se ai pranoi të jepte intervistë për shkak se shefi i mafias me të cilin gazetari dhe ekipi i tij po filmonte, ia kërkoi si nder. Në fund ai u bëri të qartë të gjithë të pranishmëve duke i dhënë dorën Beriainit:

Faleminderit atij që të solli, sepse po të ishte për mua tani unë do t’ju vrisja të gjithëve”.

“Clandestino” me David Beriain, është një format gazetaresk investigativ i futur në botët më hermetike dhe të rrezikshme klandestine në planet. Këtë sezon do të trajtohen rrëmbimet në Venezuelë, ‘Baby Camorra’, mafia në Shqipëri, trafikimi i armëve në Shtetet e Bashkuara, Meksikë, Guatemala, El Salvador ose Kolumbia dhe trafiku i drogës në këtë vend të fundit pas epokës së artë të Pablo Escobar.

Spoti i dokumentarit për pjesën e Shqipërisë

Shqipëria, një vend i panjohur për shumë njerëz, djepi i një prej mafiave më të padurueshme dhe me zgjerimin më të madh ndërkombëtar. Mafia shqiptare dallon për lidhjet e saj globale të trafikut të armëve, drogës dhe njerëzve. Është një organizatë hermetike, e klaneve familjare të sunduara nga një kod stërgjyshor nderi dhe hakmarrje, për të cilën David Beriain ka pasur qasje të paparë.

“Episodi fillon në bagazhin e Italisë, ku kamerat e “Clandestino” dëshmojnë për shkarkimin e disa kilogramëve të kokainës. Një kokainë që vjen nga Shqipëria dhe kalon në duart e mafias italiane. Gangsterët shqiptarë dhe italianë shoqërojnë drogën dhe Davidin në një shtëpi, ku ata i tregojnë atij për biznesin e tij. David Beriain është i intriguar nga këta njerëz dhe dëshiron të dijë më shumë. Ai shkon në Shqipëri për të mësuar rreth kulturës së tij, traditave të tij. Ai është i habitur nga kjo shoqëri në të cilën hakmarrja është e detyrueshme: vrasja e një të afërmi nënkupton kërcënimin me vdekje të të gjithë meshkujve të familjes së viktimës. Ligjet që mbledhin këtë kod hakmarrës njihen si kanuni. Kuptimi i rrënjëve të shoqërisë shqiptare bëhet çelësi për të kuptuar suksesin e këtij krimi shumëkombësh. Bashkangjitur me një nga klanet, Beriain hyn në biznesin e tij: trafikimi me kokainë, marihuanë, heroinë dhe armë. Njihuni me prodhuesit e pompave dhe merrni edhe një identitet të ri shqiptar”- mbyllet spoti i pjesës së dokumentarit të gazetarit David Beriain që trajton mafian shqiptare.

Spoti i plotë për dokumentarin “Clandestino” të David Beriain

I mësuar të vendosë një lidhje të verbër në diçka që nuk na pëlqen apo të shikojmë mënyrën tjetër për të mos u përfshirë në problemet e njerëzve të tjerë, guximi i profesionistëve si David Beriain bëhet edhe më i rëndësishëm. Gazetari, një nga fytyrat më të vendosura të DMAX, kthehet në kanalin me një sezon të ri të “Clandestino”, çdo të mërkurë në orën 22.30, duke filluar më 21 nëntor të kthehet në zhytje në botën më hermetike dhe të rrezikshme klandestine të planetit.

Problemi i rrëmbimeve në Venezuelë, “Baby Camorra” në Italinë jugore, mafiat në Shqipëri, biznesi i trafikimit të armëve në Shtetet e Bashkuara, Meksika, Guatemala, El Salvador dhe Kolumbi dhe trafiku i drogës në qendër të vendit në të njëjtin lokal prej 93 metrash, janë gjashtë episodet e reja të “Clandestino”, një prodhim që si një risi do të zgjasin kohëzgjatjen e saj deri në një orë e gjysmë për t’u thelluar në një mënyrë edhe më të fuqishme në secilën prej temave. Qëllimi është të ofrojë një vizion unik dhe “të pafiltruar” të botëve të paligjshme dhe të paarritshme që përfshin pikëpamje të ndryshme të çdo problemi duke ofruar një pamje gjithëpërfshirëse.

“Në këtë sezon ne kemi përjetuar disa nga momentet më intensive dhe më të vështira që kur kemi filluar regjistrimin e Clandestino. Ne kemi qenë dëshmitarë të pavullnetshëm se si një bandë e kidnapuesve venezuelianë të formuar nga policë aktivë e quajti familjen e viktimës për t’i dhënë atij një afat kohor prej 48 orësh përpara se të vritej një i dashur i tij. Ne kemi parë se si këto rrëmbime shpesh organizohen nga burgjet ku të burgosurit na kanë marrë me pushkë dhe granata.

Unë regjistrova për herë të parë Clandestino në rrugët e Evropës, me këtë Camorra të re të udhëhequr nga mafiozët, ndonjëherë adoleshentë. Kemi parë se sa e lehtë ka qenë të arrijmë një identitet të ri në Shqipëri dhe kemi hyrë me mafian e atij vendi në një botë të sunduar nga kodet stërgjyshore të nderit dhe hakmarrjes.

Ne kemi parë narcos meksikan shkurtuar rrugët për aeroplanë të tokës ngarkuar me armë amerikane dhe gjurmët e tyre gjurmët në xhunglave të Kolumbisë për të përfunduar në duart e guerrilas. Dhe gjithashtu në Kolumbi, ne kemi arritur të marrim narcos që të na tregojnë laboratorët e tyre industrialë të kokainës dhe të shihnim se si 400 nga këta kilogramët u zbarkuan në Meksikë. Ka qenë dymbëdhjetë muaj, në të cilën falë mbështetjes së DMAX dhe angazhimit të saj ndaj gazetarisë sonë, ne kemi vazhduar të kemi privilegjin të jemi dëshmitarë. Unë besoj, sinqerisht, se është sezoni më i mirë i Clandestino”, komenton David Beriain.

Përgatiti: Koha Jonë