Fluturoi në ajër! Pilotja 17-vjeçare i lë të gjithë gojëhapur pasi i mbijetoi tmerrit

Pilotja 17-vjecare, Sophia Floersch ishte me fat që i mbijetoi përplasjes dramatike gjatë garës në Formula 3, Monako.

Emri i saj pushtoi të gjitha mediat pasi aksidenti që pësoi mund të përfundonte në tragjedi.

Sophia dëmtoi shpinën e saj pasi humbi kontrollin e makinës që ishte me shpejtësi 273 kmh.

“Ishte si raketë. Mbijetesa ishte e pabesueshme. Ajo po udhëtonte me një shpejtësi marramendëse në atë moment. Nuk mendoj se kam parë dicka të tillë në jetë. Nuk i kam parë gjithë aksidentet e pilotëve, por ky ishte ndër më të këqijat. Jemi me fat që ajo po fluturonte pasi e kaloi barrierën. Nëse do e kishte goditur, do e pësonte shumë keq”, tha Van Amersfoort për BBC.

Sophia ka bërë një ndërhyrje kirurgjikale urjgente dhe ia ka dalë pa asnjë komplikacion. Babai i saj ka thënë se është mirë dhe aksidenti nuk do të ndikojë për keq në jetën e saj.