Boksieri shqiptar: Dua të shpallem Kampion Bote

Boksieri shqiptar, Robin Krasniqi shfaqet i gatshëm për duelin e 17 nëntorit ndaj spanjollit Ronny Landaeta.

31 vjeçari duhet të kishte përballë një tjetër kundërshtar, Stefan Hartel, por për një dëmtim, Hartel u tërhoq nga dueli i vlefshëm për titullin Kampion Evrope për peshat e mesme. Gjithsesi, Krasniqi, i cili ka zhvilluar një karrierë brilante, gjithnjë larg Shqipërisë është optimist për të triumfuar mbrëmjen e 17 nëntorit.

Në një intervistë të dhënë për MDR, Krasniqi rrëfeu emocionet e kësaj përballjeje, teksa u shpreh i bindur për fitore.

Papritmas një kundërshtar i ri. Si veproni në situata të tilla?

“Shpesh ndodh në jetë se situata ndryshon dhe ju duhet të merreni me atë që nuk është aq e këndshme. Por unë jam i kënaqur që kemi gjetur një kundërshtar tjetër, sepse kam pasur një përgatitje të mirë dhe të gjatë dhe do të ishte një turp nëse do të shkonte kot .

Stefan Härtel njoftoi tërheqjen vetëm pak ditë më parë. Erdhi si befasi për ty?

“Për mua, ishte e çuditshme që ai kërkoi që dueli të anulohej. Nëse ai është me të vërtetë i sëmurë unë i uroj atij shërim sa më të shpejtë, por gjithashtu dihet se disa boksierë papritmas kanë diarre ose stomak të trazuar para dueleve të mëdha.”

Çfarë dini për kundërshtarin tuaj të ri, spanjolli Ronny Landaeta?

“Ai është një boksier i vështirë dhe i komplikuar. Ai është boksier i frikshëm dhe jo më kot është kampion Evrope. Nuk do ta nënvlerësoj atë. Ndoshta do të jetë më i vështirë se Härtel”.

Landaeta ka një të kaluar në MMA dhe ka qenë vetëm një boksier profesionist për katër vite.

“Unë mendoj se kam disa avantazhe, por sportistët e MMA meritojnë respekt të madh sepse janë shumë të fortë në ring, që trajnojnë çdo muskul të vogël në trup, kështu që ata janë njerëz të fortë. Unë jam i gatshëm për çdo detyrë, pavarësisht se sa e vështirë është.

Kundërshtari juaj nuk është shfaqur duke u stërvitur publikisht.A keni qenë në gjendje t’i përshtateni atij sado pak? A keni shikuar videot e tij?

“Vetëm pak. Gjithsesi videot e tij i shikon trajneri im. Unë mbështetem te opinioni i tij. Ai është shumë më mirë në analizën dhe gjen dobësitë. Ai mi tregon pastaj mua dhe ne mund të punojnë. Ne kemi bërë shumë, por do të bëjmë pak më shumë. “

Pas fitores së Kampionatit Europian kundër Stanislav Kashtanov në qershor, ju dëshironi një duel për titullin botëror. Si është statusi aktual?

“Rrip EM është e dyta vetëm për Kupën e Botës. Ky është një nga titujt më të rëndësishëm. E mbaj atë deri sa unë të kem një tjetër shans për titullin botëror. Promotori im Ulf Steinforth ka punuar dhe unë gjithashtu do të bëj më të mirën time në ring. Qëllimi im mbetet për t’u bërë kampion bote. Unë e mendoj çdo ditë këtë gjë. Unë e kam këtë synim gjithmonë në mendje dhe besoj se mund ta bëjë këtë një ditë. “

Parashikimi juaj për duelin e të shtunës?

“Do të jetë një fitore super për mua!” [Qesh]