Francë, dy avionë përplasen në tokë në aeroport

epa06623439 A travellers is silhouetted as he passes Air France airplanes sitting on the tarmac in Charles de Gaulle airport in Roissy, outside Paris, France, 23 March 2018. Approximately 30 percent of inbound and outbound Air France flights have been cancelled across France as part of a national Air France strike, which comes the day after a national strike day called by public sector workers and labor unions to defend labor rights and pensions. EPA/IAN LANGSDON

Fatmirësisht asnjë i plagosur pas një incidenti të ndodhur mbrëmjen e djeshme në pistën e aeroportit parizien të Roissy Charles de Gaulle, ku një avion i Air France u godit nga një i kompanisë Delta Air Lines.

Bea, zyra e hetimit dhe analizimit të aviacionit, ka hapur një hetim.

Fluturimi Air France i destinuar për në Saint-Martin po operonte me një Airbus A330-200I. I ndaluar në pritje për tu drejtuar në pistën e ngritjes, avioni është përplasur në bisht, nga krahët e një mjeti amerikan Delta që po i kalonte mbrapa.

Fluturimi është anuluar dhe avioni është detyruar të bëjë kontrollet e nevojshme.