Flet kushëriri i të riut të ekzekutuar në Brooklyn: Ishte një djalë i shkëlqyer

Policia vazhdon të jetë në kërkim të autorit të vrasjes së shqiptarit Grei Frasheri, 23 vjeçar.

Ngjarja ndodhi në Bay Ridge në Brooklyn.

Të shtënat ndodhën rreth orës 5:45 të mëngjesit më 7 shtator në afërsi të rrugës 93 dhe Avenue 4, më pak se gjysmë milje nga shtëpia e viktimës.

Policët u thirrën në vendngjarje për një sulm dhe kur arritën, gjetën Grei Frasheri, 23 vjeç, nga Bruklini, me një plagë me armë zjarri në qafë, tha NYPD.

Frashëri u dërgua në një spital ku ai u shpall i vdekur, tha policia, shkruan Panorama.

Familja dhe miqtë e emigrantit 23 vjeçar shqiptar morën pjesë në mëngjesin e së martës në ceremoni.

“Ne jemi duke u përpjekur të qëndrojmë të fortë për prindërit”, tha Kristi Leka, kushëriri i viktimës.

“Por eshte shume e veshtore te përpiqesh t’i mbash ata, nuk mundesh. Është e vështirë”- thote ai.

Nuk dihej ende se çfarë nxiti grindjen që u bë vdekjeprurëse.

“Unë u rrita me të gjithë jetën time”, tha Leka.

“Ai kishte një buzëqeshje rrezatuese, ai është një zotëri që po largohet.”