Kosova merr 3 pikët e para, mediat ndërkombëtare: Po bën histori

Mediat ndërkombëtare, sidomos portalet sportive i kanë dhënë vend me rëndësi fitores së Kosovës për herë të parë pas disa ndeshjeve që ka zhvilluar.

Kosova ia ka dalë të fitojë 2:0 ndaj Ishujve Faroe me gola të Arbër Zenelit dhe Atdhe Nuhiut.

Në përshkrimin e Kosovës thuhet se është një shtet i ri në Ballkan, ish-provincë e Serbisë, e ndarë prej shtetit serb pas një lufte të përgjakshme të zhvilluar në vitet 1998 – 1999. Serbia refuzon të njohë pavarësinë e Kosovës, por se Prishtina e jo Beogradi kanë festuar fitoren e mbrëmshme.