Greqia arreston ushtarë turq në pikën kufitare të Evros

Dy ushtarë turq, një rreshter dhe një demonstrues u arrestuan nga një patrullë greke në “Pergo Karagougos”, në pikën kufitare të Evros.

Mediat greke, bazuar në informacione ende të pakonfirmuara në rrugë zyrtare, raportojnë se bëhet fjalë për një patrullë prej pesë ushtarësh turq, që për arsye të panjohura u gjetën në territorin grek.

Zougla.gr kontaktoi Shtabin e Përgjithshëm të Armatës, i cili nuk pranoi të komentonte gjerësisht mbi çështjen.

Faqja e internetit the armyvoice.gr flasin për të shtëna dhe thanë se po zhvillohen bisedime midis Greqisë dhe Turqisë rreth kthimit të tyre.

Gjithçka pritet të qartësohet në orët e ardhshme.

Në të njëjtin vend, në vitin 1986 ndodhi një përplasje forcave greke dhe turke, të cilat zhvilluan një betejë që çoi në vdekjen e ushtarit grek Zissis Karageorgos dhe një numri të madh ushtarësh turq.