Ish-kampioni i botës ndez gjakrat mes Joshua dhe Wilder

Që të shpallesh i pari pavarësisht disiplinës duhet të marrësh këshilla nga persona që e kanë arritur atë më parë. Dhe, që Anthony Joshua të ketë sukses dhe të shpallet kampion i padiskutueshëm i peshave të rënda duhet të dëgjojë këshillat e një kampioni të peshave të rënda. Lennox Lewis ka zbuluar me terma të qarta se çfarë duhet të bëjë Joshua për tu shpallur kampion.

Duke folur me telefon nga shtëpia e tij në Kanada, ku po përgatitet për një shfaqje të vërtetë në skenë në O2 të Londrës muajin e ardhshëm, Lewis tregon.

“Isha me Wilder në Uashington javën e kaluar dhe është e qartë që Josiu nuk dëshiron luftën. Ai më shpjegoi të gjitha vështirësitë që po ndodh me Anthony dhe Eddie, se si AJ po dëgjon Hearn. Deontay më së shumti dëshiron që kjo të bëhet. Joshua tha se do të merrte 50 milion dollarë në një rrahje zemre, por kur kjo ofertë erdhi ai nuk e pranoi. Do të kisha marrë pesëdhjetë milionë më shpejt se një rrahje zemre dhe do të kisha kaluar çdo luftë. Por unë kurrë nuk refuzova askënd.”-deklaroi Lewis.

Ndërkohë, ai ka disa fjalë të fundit për Joshua, që po përgatitet të ndeshet me Alexander Povetkin në vend të Wilder më 22 shtator dhe planifikon ta ndjekë atë me një tjetër shfaqje në Wembley prillin e ardhshëm:

“Jini të përgatitur për tu ndeshur edhe jashtë vendit tënd të lindjes dhe për të luftuar në fushat kundërshtare, ashtu siç bëra unë. Boksi ka të bëjë me luftën, jo me polemikat”-përfundoi ish-kampioni i botës për peshat e rënda.