FBI prangos spiunen ruse, mbështetëse për armët

Qeveria amerikane paditi një 29-vjeçare ruse se tentoi të kryente spiunazh për qeverinë ruse, ndërsa infiltrohej në grupe politike amerikane.

Maria Butina kishte krijuar lidhje të ngushta me Partinë Republikane dhe ishte bërë një mbështetëse e të drejtave për armët. Akuzat nuk kanë lidhje me hetimin Mueller, i cili po shqyrton ndërhyrjen e dyshuar ruse në zgjedhjet e vitit 2016, por ekspertët thonë se duket qartë që prokurori special Robert Mueller po e shpërndan punën në mënyrë që të lëvizë sa më shpejt para zgjedhjeve të mesmandatit.

Avokati i ruses Butina hodhi poshtë akuzat, por sipas FBI-së detyra e saj ishte të shfrytëzonte lidhjet personale që kishte me shtetas amerikanë me ndikim në politikë për interes të Rusisë.

Maria Butina u arrestua të dielën dhe pret të dalë në gjyq. Prokurorët thonë se ajo krijoi një grup mbështetje për të drejtën për të mbajtur armë para se të vinte në SHBA, në mënyrë që ta kishte më të lehtë të infiltrohej në radhët e republikanëve.