Zgjedhje në Meksikë pas një fushate të dhunshme

Në të gjithë Meksikën nisin sot zgjedhjet presidenciale, parlamentare dhe vendore. Favoriti kryesor për president është Andres Manuel Lopez Obrador, ish-kryebashkiaku i majtë i qytetit të Meksikës, i cili ka premtuar të godasë korrupsionin.

Nëse fiton zgjedhjet, ai do të largojë dy partitë që kanë qeverisur Meksikën për gati një shekull.

Megjithatë, fushata është dëmtuar nga disa prej akteve të dhunës dhe vrasjeve më të këqijat në vend për dekada.

Korrespondenti i BBC Mexico Will Grant thotë se shumë votues janë të prirur për të zëvendësuar qeverinë e presidentit aktual Enrique Peña Nieto. Ata janë të zemëruar me ekonominë e ngadaltë të Meksikës, si dhe me korrupsionin dhe krimin e përhapur, shton ai.

Andres Manuel Lopez Obrador – shpesh i referuar nga inicialet e tij Amlo – e ka vendosur korrupsionin në skajin qendror të fushatës së tij, si dhe duke premtuar të përmirësojë pagat dhe pensionet si duke vulosur abuzimet e shfrenuara nga shteti dhe elitat politike dhe të biznesit.

Përveç Presidentit të ri, meksikanët do të votojnë sot edhe 128 senatorë dhe 500 deputetë në Kongres, si dhe zyrtarë shtetërorë dhe lokalë. Në tërësi, 88 milionë njerëz kanë të drejtë vote.

Meksika është ekonomia e dytë më e madhe në Amerikën Latine dhe eksportues i madh i naftës. Megjithatë, çmimet e naftës kanë rënë dhe monedha meksikane, peso, ka rënë ndjeshëm ndaj dollarit.

Më shumë se 40% e popullsisë jeton në varfëri dhe nivelet e larta të korrupsionit dhe dhunës kanë çuar disa kompani që të tërhiqen nga zonat më të prekura.

Zgjedhjet e së dielës kanë parë disa nga aktet e dhunës më të këqija në Meksikë, ndërsa grupet kriminale përpiqen të kontrollojnë politikat lokale.

 

Më shumë se 130 kandidatë dhe punëtorë politikë janë vrarë në të gjithë vendin që nga fillimi i fushatës në shtator.

Të shtunën, një gazetar u qëllua për vdekje në një bar në fshatin Saban në shtetin jugor të Quintana Roo, thanë zyrtarët.