Ndizet pragndeshja Zvicër-Serbi prej prezencës së shqiptarëve. Me Zvicrën!- krejt shqiptarët

Ndizet pragndeshja Zvicër-Serbi! E konsideruar shpesh si “përfaqësuesja B” e Shqipërisë, mediet zvicerane janë përpjekur të shpërqëndrojnë kundërshtarët e tyre pikërisht në pikën më të dobët, te Kosova dhe yjet e saj që përfaqësuesja helvete i ka në gjirin e saj.

Kur pyesnin Valon Behramin se “ku e gjeti atë agresivitet dhe forcë për të ndaluar Neymarin?!”, përgjigjja ishte “gjaku shqiptar”.

E në të vërtetë, ai së pari është një futbollist shqiptar, pavarësisht se luan me Zvicrën. Sa i përket ndeshjes së radhës, asaj ndaj Serbisë, motoja është “Le t’u mësojmë serbëve që humbja është thjesht në ADN-n e tyre”.

Futbollistët shqiptarë të Kosovës do të luajnë edhe në ndeshjen kundër Serbisë, me simbolet e Kosovës në këpucët e tyre, duke kërkuar fitoren ndaj përfaqësueses serbe, në një shenjë hakmarrjeje për luftën dhe gjithçka ka ndodhur mes dy shteteve tashmë.

Në konferencën për shtyp një ditë pas ndeshjes, futbollistin serb Milivojeviç e pyetën për këtë gjë. Ai shtoi duke qeshur se “Kjo është një shaka, diçka qesharake”.

Ndërsa Aleksandar Mitroviç shprehet:

“Nëse do të ishin kaq patriotë, përse nuk luajnë për vendin e tyre? Ata përpiqen të na provokojnë në të gjitha mënyrat, por ne nuk do të ulemi në atë nivel. Do të ishte shumë naive sikur t’i lejonim ata që të na shpërqëndronin. Ne duhet të respektojmë Zvicrën si kundërshtare, asgjë më shumë”.

Prapë për ndeshjen Zvicër-Serbi

“Me Xhemajlin, Xhakën, Shaqirin dhe Behramin, katër lojtarë me rrënjë shqiptare të grumbulluar për Zvicrën, loja interpretohet nga disa edhe si dueli midis Serbisë dhe Shqipërisë”. Nesër, kombëtarja e Zvicrës do të zhvillojë ndeshjen përballë Serbisë në kuadër të kampionatit botëror, Rusia 2018. Dhe media e njohur zvicerane, 20 min, thotë se nesër të gjithë shqiptarët do të jenë zviceranë.

“Kombëtarja zvicerane do të luajë nesër ndeshjen e tyre të dytë në grup kundër Serbisë. Loja tashmë po shkakton valë – edhe në komunitetin shqiptar. Me Xhemajlin, Xhakën, Shaqirin dhe Behramin, katër lojtarë me rrënjë shqiptare të grumbulluar për Zvicrën, loja interpretohet nga disa edhe si dueli midis Serbisë dhe Shqipërisë”. Kështu e nis shkrimin media e njohur 20 min.

Islami Spahiu, kreu i Konsullatës së Kosovës në Zyrih deklaron se “Nëse Zvicra fiton kundër Serbisë, do të jetë një fitore për shqiptarët, edhe një fitore mbi serbët. Edhe një humbje. Me sa duket, serbët ndjejnë të njëjtën gjë”.

Një arsye tjetër pse shqiptarët do të brohorasin të premten me kombëtaren zvicerane, është ajo se lojtarët shqiptarë të lindur nga ekipi kombëtar zviceran qëndrojnë për një brez të ri.

“Ata kanë arritur të sjellin më afër shqiptarët dhe zviceranët. Ata kanë krijuar një ndjenjë kaq të fortë të qenies, se shqiptarët janë të entuziazmuar edhe me zviceranët. “Ndoshta asnjë brez nuk ishte aq i integruar sa ai i Xhakës dhe Shaqirit. “Ata kanë krijuar një shtëpi të re.”, vazhdon shkrimin e saj 20min.

“Ky është sport, jo politikë”

Serbët në Zvicër janë më pak të ngazëllyer për ndeshjen. Tanja Radojeviç, kryetare e Shoqatës Kulturore Serbe në Dübendorf, shkurtimisht thotë:

“Ka të bëjë me futbollin, jo me politikën.” Për të, e vetmja gjë që ka rëndësi është që Serbia të marrë sa më shumë të jetë e mundur – pavarësisht se kush fiton.

Ljubisha Miric, Presidente e Shoqatës Kulturore Serbe, Sveti Sava në Altstätten SG, e sheh atë në të njëjtën mënyrë:

“Edhe lojtarët me origjinë shqiptare mbajnë kryqin zviceran në gjoks. Nëse serbët fitojnë ose humbasin, ata do ta bëjnë këtë vetëm kundër Zvicrës – dhe jo kundër Shqipërisë “. Megjithatë, ai mezi pret ndeshjen: “Është e gjitha ose asgjë”, thotë ai.