Prokurorët shqiptarë do shkojnë në Itali për pyetje te Habilajve

Një letërporosi ndërkombëtare për t’u lejuar marrjen në pyetje të 3 të paraburgosurve. Dita vendimtare do të jetë e mërkura, pikërisht atëherë kur prokurorë nga Krimet e Rënda të Tiranës, me në krye ndoshta Besim Hajdarmatajn, do të zbresin në aeroportin “Fontanarossa” për t’iu drejtuar më pas institucionit penitenciar të Bicoccas.

Një udhëtim ky që ka për objektiv parësor atë të sigurimit të informacioneve të nevojshme mbi hetimin e nisur në anën tjetër të Adriatikut, që ka lidhje me ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, i vendosur nën akuzë, e më pas në arrest shtëpiak, për të fituar ditën e sotme sërish lirinë, gjithçka për shkak të kushëririt të tij Moisi Habilaj, të arrestuar dhe nën hetim në Itali.

Habilaj konsiderohet nga Prokuroria e Katanias, si dhe hetuesit e grupit policor të “Guardia di Finanza”-s, si truri i narkotrafikut dhe armëve të zjarrit nga Shqipëria drejt Italisë. Trafik ky që ofronte dhjetëra milionë euro, të cilat do të ndaheshin në të njëjtën tryezë mes shqiptarëve dhe pjesëtarëve siçilianë të “Cosa Nostra”-s.

Hetimi italian, i mbyllur zyrtarisht dhjetorin e shkuar, do të nxjerrë në proces gjyqësor 15 persona, ndërsa seanca e parë është caktuar për më 31 maj. Në disa përgjime, të zbuluara nga media italiane “MeridioNeës”, trafikantët i referoheshin pikërisht politikanit socialist. Një lidhje e supozuar, të cilës i bashkëngjitet edhe një automjet i përdorur nga narkotrafikantët për udhëtime dhe i regjistruar nën emrin e Tahirit, i cili gjithsesi është betuar t’ia ketë shitur një kushëriri tjetër, të po të njëjtës familje, Habilaj.

Ata që do të merren në pyetje nga prokurorët shqiptarë do të jenë edhe Maridian Sulaj dhe Nezar Seiti. Ky i fundit u ekstradua në Itali mes polemikave, pasi u kap nga policia shqiptare në Vlorë. 41-vjeçari, edhe pse pa dëshirën e tij, u bë protagonist në Shqipëri i një njoftimi, i cili rezultoi i rremë, se kishte pranuar të bashkëpunonte me prokurorët e Prokurorisë së Katanias.

Kriza qeveritare që përjetohet në Shqipëri, pas hetimit të mbiquajtur “Rosa dei venti”, duket se nuk njeh ndalesa. Hetimi i Tahirit ka vijuar me kërkesën për arrestimin e tij, kërkesë që u refuzua nga Parlamenti. Plot 48 orë pasi kushëririt të tij, Moisi Habilaj, iu vunë prangat në Itali, ndërkohë që në arrati mbetet vëllai i tij Florian Habilaj, ish-deputeti socialist tregoi një dokument me “kokë” të titulluar nga Prokuroria e Katanias, me anë të të cilës tregonte se nuk kishte asnjë hetim në ngarkim të tij në Itali. Në fakt, ajo ishte një letër me shumë ndryshime nga ato që jepen tradicionalisht nga zyrat e drejtësisë siçiliane. Kapitulli i fundit i kësaj historie nisi më 12 maj, kur ish-ministri i Brendshëm përfundoi në arrest shtëpiak, por që iu revokua mesditën e kësaj të hëne. /TCH/

Nga Vizion plus:

Dario De Luca, gazetar i portalit MeridioNews ka zbuluar disa detaje të reja nga dosja ndaj grupit të “Habilajve” të arrestuar në Katania të Italisë. Në një intervistë për emisionin “Real Story”, De Luca tha se javën e ardhshmë një grup prokurorësh shqiptarë do të udhëtojnë drejt Katanias ku është parashikuar një senacë marrjesh në pyetje për 3 shqiptarët e arrestuar në Itali. Në pyetje pritet të merren Moisi Habilaj, Nazer Seiti dhe Meridian Sulaj.

“Pasnesër prokurorët shqiptarë do të vijnë në Siçili dhe do të marrin në pyetje 3 nga grupi “Habilajve”. Ka pasur një letërporosi nga ana e prokurorëve shqiptarë. Do të merren të tre në pyetje për hetimet që po zhvillohen në Shqipëri për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Bëhet fjalë për një marrje në pyetjesh normale. Prokurorët shqiptarë do të kenë mundësi të pyesin për gjithçka”– tha De Luca. Por a është Nezar Seiti një i penduar i drejtësië. Ai nuk po qëndron në Katania si pjesa tjetër e të arrestuarve, por po mbahet në burgun e Rebibias në Romë.

“Ne këmi bërë disa verifikime kur doli ky lajm dhe deri para pak javësh ne kemi marrë informacion se Seiti është një i burgosur si gjithë të tjerët. Ai u zhvendos në Romë dhe nuk po mbahet në burgun e Katanias, por ai lajm nuk u konfirmua asnjëherë që ai të jetë një i penduar. Gjithsesi dyshimi ekziston sepse është diçka e çuditshme, por ai ende nuk figuron në listën e personave të penduar” – tha gazetari italian.

Në 31 maj do të nisë gjyqi për disa nga 14 personat e arrestuar si pjesë e grupit të Habilajve.

“Në 31 maj do të nisë procesi gjyqësor për disa nga grupi i “Habilajve”, por pes tyre nuk është Nazer Seiti. Procedura ndaj tij do të jetë e ndryshme. Për të thënë që ai është “i penduar” na duhet një konfirmim. Në 31 maj do të jetë një seancë e parë. Do të shihen vetëm personat që janë në gjyq. Kam mësuar se nuk do të jetë gjyqtari që e ka ndjekur deri tani, por do të vijë një tjetër. Në Itali është një procedurë që ndodh shpesh që një gjyqtar të ndërrohet pas hetimeve. Është një gjyqtar tjetër që do të marrë çështjen” – tha gazetari italian. ©LAPSI.al