PD: PS, sallatë ruse me akuzat kundër Bashës. Shkrimin në SHBA e financoi Rama

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa ka reaguar sot për deklaratat e Partisë Socialiste lidhur me financimin e aktiviteteve të Lulzim Bashës në SHBA, nga kompania ruse.

Zhupa tha se shkrimi i medias amerikane “Modher Jones” u financua nga Edi Rama për të dëmtuar kreun e PD, Lulzim Basha me aludime të paqena.

Zhupa sulmon dhe deputeten e PS-së, Elisa Spiropali duke e komentuar deklaratën e saj si një sallatë ruse.

Deklaratë e zëdhënëses së Partisë Demokratike, Ina Zhupa

“Shkrimi i publikuar në Mother Jones, një media ekstremiste e majtë e njohur për qëndrimet e saj anti-Trump, është financuar nga Edi Rama me para të paligjshme.

Shkrimi është pjesë e një fushate të qëllimshme për të mbuluar kokainën dhe lidhjet e familjes Rama me të.

Akuzat me rusë të artikullit janë thellësisht qesharake, por për t’i bërë edhe më qesharake, sot ato i ripërcolli Elisa Spiropali.

Elisa, e cila nga puna në doganë duket se ka krijuar një njohje të veçantë për oligarkët, ka bërë sot një sallatë ruse me oligarkë dhe Kremlin.

Është shenjë e nivelit të turpshëm të korruptimit dhe inkriminimit të Partisë Socialiste fakti që ruajtësja e nderit në PS është bërë Elisa Spiropali. Por është akoma më e rëndë që një parti e tërë po angazhohet përherë e më shumë në mbrojtje të drogës dhe të krimit.

Edhe ky cikël akuzash të mercenarëve të paguar me paratë e kontrabandës dhe trafikut që kur Elisa ishte Drejtoreshë e Përgjithshme e Doganave, do të diskretitohen.

Ajo që mbetet është ajo që ka rëndësi – Saimir Tahiri si trafikant dhe familja Rama e përfshirë në tregtinë e kokainës. Këta janë rreziku i destabilizimit të Shqipërisë”.

PS, Spiropali: Ku i mori paratë ruse Lulzim Basha?