Meta: Mosndëshkimi i korrupsionit, përgjegjësi e Prokurorisë. Krimi ka më shumë para se buxheti i shtetit

Presidenti Ilir Meta ka komentuar sot në emision “Real Story” procesin e zgjedhjes së kryeprokurores, Arta Marku. I pyetur për procesion e zgjedhjes së Arta Markut, Meta tha se “Zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm është përgjegjësi e Kuvendit. I mbetet Kuvendit përgjegjësia në raport me respektimin e Kushtetutës”,- tha Basha.

I pyetur për akuzat ndaj prokurores, Presidenti u shpreh se “nuk komentoj akuzat e partive politike, me rendësi për mua është zbatimi i reformës në drejtësi”

Ai shtoi se inkurajonte “Prokurorinë që të jetë e paanshme në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Problemi më i madh është krimi i organizuar që ka një buxhet financiar më të lartë së buxheti i shtetit”.

Presidenti shtoi se “nëse kemi nivel të lartë të korrupsionit dhe krimit të organizuar, institucioni i Prokurorisë ka përgjegjësi”. Kreu i shtetit e ka cilësuar si jo normale faktin që drejtues të lartë të Policisë së Shtetit janë në arrati.