Lista e plotë e filmave pretendentë për Oscar (FOTO)

”Get Out”, ”Dunkirk”, ”The Shape Of Water” dhe ”Darkest” janë filmat pretendente për të fituar çmimin e Academy Awards ose siç njihet si ”Oscar”. John Bailey, president i Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit, bëri sot njoftimin nga Los Anxhelos.

Elita e Hollivudit do mblidhet në eventin e 90-të të Akademisë më 4 mars, ku aktorët, aktoret dhe drejtorët do të jenë ndër të nderuarit në ceremoninë vjetore. Siç ndodhi në Golden Globe, pritet për ndonjë fjalim të ndjerë si ai i Oprah Winfrey.