Gazetarë, bojkotoni Ramën

Nga Andi Bejtja

Nuk i mjafton që ka blerë, pjesën dërrmuese të pronarëve të medias me njëmijë mënyra të drejtpërdrejta e të tërthorta, por do, të mendojnë si ai, jo vetëm gazetarët e thjeshtë, por edhe operatorët, edhe montazhierët, madje dhe shoferët e medias.

Te gjithe jemi te ndergjegjshem qe gazetaria shqiptare ka problemet e veta, mund te kete shume me pak te ditur se Edi Rama, mund te kete dhe shume me te ditur e te shkolluar se ai: por nje gje ja u them me plot gojen: me gjithe problemet, me gjithe paditurite, me gjithe kompromiset, madje dhe me faktin e shemtuar se shpeshehere media ka qene dhe zgjatim i politikes, media shqiptare eshte me pak e qelbur dhe me profesionale se politika shqiptare. E kemi pare kryeministrin tone ne studio televizive, me gazetare te ndryshem qe i ka ofenduar po njesoj si sot, por akoma nuk e di t’i jape pergjigje pyetjes se cili eshte investimi me i madh ne Shqiperi dhe nuk e thote dot akoma sot e kesaj dite: e kemi pare neper samite te ndryshme kur ai tregonte barcaleta dhe kryeministri i Serbise merte para per vendin e tij..etj etj. E kemi pare te shaje dhe te ofendoje kedo, jo vetem gazetaret, por dhe opoziten dhe ish aletatet, te jeni te sigurte pak me vone do te shaje dhe do te ofendoje edhe popullin me te cilin mendon se po bashkeqeveris tani: te vetmit qe nuk ka share asnjehere jane te fortet dhe trafikantet. Po nuk ka rendesi, le te behemi pak amerikane: Kryeministri po e mbron me thonjte e lyer me balte profesionin e tij, poltiken: gazetare mbroni profesionin tuaj gazetarine: hiqjani mikrofonin Edi Rames.