Panuçi drejt kombëtares shqiptare

Ish-mbrojtësi i djathtë i ekipit të “Milanit”, italiani Cristian Panuçi, pritet të zyrtarizohet pasues i Ganni De Biasit në drejtimin e kombëtares shqiptare të futbollit.

Burime pranë FSHF-së bëjnë të ditur se ish-krahu i djathtë i Fabio Capelos është më pranë marrjes së kreut të pankinës kuqezi.

Ai nuk ka një eksperiencë të madhe ndërkombëtare si trajner dhe pikërisht për këtë edhe pretendimet e tij për pagën kanë qenë të limituara. Në garë për stolin kuqezi ishte deri në momentin e fundit edhe ish-trajneri i Napolit dhe i shumë skuadrave të tjera në Seria A, Luigi “Gigi” De Canio, 59-vjeç.

Kush është Cristian Panuçi

1993- 1997 kalon si mbrojtës i djathtë i Milanit të famshëm të Kapelos. merr gjashtë trofe mes të cilave edhe ligën e Kampioneve

Në janar ’97 bëhet lojtari i parë italian që vesh fanellën e galaktikëve të Realit. Do të shpallet edhe në Maditit kampion Europe pas ka fituar një superkupë

Korrik 99 kalon tek Interi i Marçelo Lipit

Gusht 2000 kalon tek Çelsa por luan vetëm 8 ndeshje

Janar 2001 bëhet lojtar i Monaco

Por po atë vit shkon tek Roma ku nuk lë ndonjë gjurmë të madhe

Karrierën e ka mbyllur në vitin 2010 tek skuadra e Parmës

Ka luajtur 57 ndeshje me kombëtaren italiane ka shënuar 4 gola

Si trajner i parë ka vetëm eksperiencë të shkurtër dy sezone në Serie B (34 ndeshje) me Livornon.