I nxehti afrikan/ Kuçova shënon 41 °C javën tjetër bien temperaturat (VIDEO)

I nxehti afrikan ka arritur pikun mbi vendin tonë gjatë kësaj të premteje, teksa në qytetin e Kuçovës është regjistruar temperatura 41 °C.
Në një intervistë për “Report TV”, meteorologu Metodi Marku, është shprehur se java e ardhshme do të sjellë edhe një ulje të temperaturave me 3 deri në 4 gradë celsius. Gjithashtu Marku ka shtuar se kjo do të jetë vera më e nxehtë ndër vite.

Meteorologu ka bërë thirrje që të shmangen lëvizjet prej orës 11:00 të paradites deri në orën 18:00 të pasdites, orë këto ku temperaturat arrin kulmin e tyre. Ndërkohë sugjerohet që kujdes i veçantë të tregohet për moshat e vogla dhe të moshuarit.