Ja qeveria e re e Edi Ramës

Burime brenda selisë së PS dhe nga kabineti i kryeministrit tregojnë emrat e qeverisë e cila do miratohet në shtator.

-Gramoz Ruçi, kryetar parlamenti

-Edi Rama, kryeministër

-Pandeli Majko, zv/kryeministër për Ballkanin

-Niko Peleshi, zv.kryeministër dhe ministër i pushtetit lokal

-Fatmir Xhafa, ministër i punëve të brendshme

-Blendi Klosi, ministër i mbrojtjes kombetare dhe lidhjeve me NATO

-Ditmir Bushati, ministër i punëve të jashtme

-Arben Ahmetaj, ministër i financave kombëtare

-Mimi Kodheli, ministre e integrimit euroatlantik

-Taulant Balla, ministër i arsimit dhe sporteve

-Erjon Braçe, ministër i bujqësisë, ushqimit dhe ujërave

-Olta Xhaçka, ministre e punës dhe çështjeve sociale

-Lindita Nikolla, ministre e rinisë dhe fëmijëve

-Ogerta Manastirlliu, ministre e shendetesisë

-Sajmir Tahiri, ministër i drejtesisë (nuk dekretohet nga Presidenti)

-Eduart Shalsi, ministër i transportit dhe punëve publike

-Elisa Spiropali, ministre e zonave rurale dhe komuniteteve

-Milva Ekonomi, ministre e zhvillimit ekonomik, turizmit dhe sipërmarrjes

-Damian Gjiknuri, ministër i energjitikë dhe pasurive minerare (nuk dekretohet nga Presidenti)

-Arlinda Dudaj, ministre e kulturës dhe trashegimisë së vlerave

-Artan Lame, ministër i planifikimit urban dhe strehimit

-Ervin Bushati, ministër i mjedisit dhe klimës

-Blerina Gjylameti, ministre e mbarevajtjes së reformave

Shënim: Për emrat të cilët kanë probleme me drejtësinë apo ka akuza për blerje votash nuk dekretohen