Opozita kërcënon me protestë nëse nuk respektohet rezoluta që pezullon dialogun

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka paralajmëruar protesta nëse Qeveria e Kosovës nuk e respekton rezolutën për pezullimin e bisedimeve me Serbinë deri në lirimin e Ramush Haradinajt.

Vetë kryeministri deri tash nuk ka thënë nëse do të respektohet ose jo kjo rezolutë, por vartësja e tij, Edita Tahiri ka siguruar për respektimin e saj.

Por, njohësit e zhvillimeve në vend thonë se ky vendim i PDK-së dhe LDK-së erdhi vetëm pse e dinin se në Serbi është kohë zgjedhjesh dhe ashtu nuk do të ketë rund të ri dialogu.

AAK-ja po beson se kjo rezolutë do të respektohet nga qeveria, ani pse janë të vetëdijshëm se fati i rezolutave gjithmonë është i njëjtë.

/koha/