Bushati: BE po e thotë troç, negociatat varen nga zbatimi i vettingut

Bashkimi Europian po e thotë troç, hapja e negociatave varet nga nga zbatimi i reformës së sistemit të drejtësisë dhe vettingut. Ky është qëndimi i ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati mbi konkluzionet e Samitit Europian.

“BE po e thotë çdo ditë troç se hapi i ardhshëm i Shqipërisë – hapja e negociatave – varet nga zbatimi i reformës së sistemit të drejtësisë, në veçanti zbatimi i procesit të vettingut. Është koha që të hiqet dorë nga loja me lufra nga çadra e t’i hapet rruga jetësimit të një reforme thelbësore për demokracinë dhe shtetin e së drejtës. Krijimi i organeve të vetingut nga Kuvendi do t’i jepte një sinjal të qartë partnerëve tanë europianë mbi vullnetin tonë për të vendosur sundimin e ligjit në vend. Interesi kombëtar e bën edhe më urgjente këtë hap në këtë kohë të trazuar në rajon”, shprehet Bushati.

Në një postim në profilin e tij në Facebook, Bushati thotë se “Këshilli Europian rikonfirmon qartazi perspektivën europiane të rajonit tonë dhe thekson rëndësinë e përparimit në rrugën e reformave.

Mirëpresim fokusin ndaj Ballkanit Perëndimor si një rajon jetik për BE-në dhe sigurinë kolektive dhe vëmendjen e përqëndruar të krerëve të shteteve dhe qeverive të shteteve anëtare, që evidenton vlerën e shtuar të rajonit për familjen europiane.

Theksi vihet tek vazhdimi me vendosmëri i reformave, marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë dhe nismave gjithpërfshirëse rajonale.

Progresi i arritur deri më tani, nxit angazhimin e Këshillit për të mbështetur të gjitha vendet e rajonit në çuarjen përpara të reformave dhe projekteve europiane.

Për Shqipërinë është një aspiratë kombëtare, një interes i përgjithshëm dhe një punë e përditshme dhe e përkushtuar dhe rezultate të prekshme për qytetarët tanë.”