Lulzim Basha: Policia të mos provokojë nesër gjatë protestës, ndryshe…

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një deklaratë për mediat nga selia e PD kërkoi nga forcat e rendit që të zbatojnë detyrën sipas ligjit. Ai tha se forcat e rendit nuk duhet të bëjnë provokime gjatë zhvillimit të protestës nëse, ndryshe do të përballen me pasojat e provokimit.

“Policia i ka marrë mesazhet. Të mos bjerë pre e asnjë manipulimi politik. Të mos provokojë se do të përballet me pasojat. E nesërmja një festë gjigande demokracie. Së bashku do të marrim nesër një vendim të madh për zgjedhje të lira e të ndershme.
Ftoj çdo shqiptar, ejani nesër bashkohuni! Të gjithë së bashku do të hapim një derë për Shqipërinë tonë dhe të çdo shqiptari”,- tha Basha.

Kreu i PD-së la të hapur dhe mundësinë e vazhdimit të protestës përtej lejes së dhënë nga policia. Zyrtarisht, protesta do të zhvillohet nga ora 12:00 deri në orën 16:00. Por kreu i PD-së tha se: “janë qytetarët ata që e vendosin se kur përfundon protesta”.

Lexoni edhe:

Ambasada e  SHBA: Protesta mund të jetë konfrontuese

SPJV.IT: Armë pas perdes zezë të vendosur para hyrjes së Kryeministrisë?

Kreshnik Spahiu: Do kërkoj nga Basha rrethimin e kryeministrisë për 30 ditë

“Me 18 shkurt merret vendimi i opozitës:Si në Rumani, ditë-natë protestë!”

PR mbledh strukturat para protestës

Protesta e opozitës nis nesër në 12:00, policia i jep leje për katër orë