Angli: Wenger trajner në sezonin e ardhshëm…te Arsenali ose diku tjetër…

“Une do te jem trajner ne sezonin e ardhshem, ose ketu ose diku tjeter”: Keshtu eshte shprehur Arsène Wenger, nen kritika te forta qe nga humbja e klubit te tij te Arsenalit perballe Bayern Munich, te marten per Ligen e Kampioneve (5-1), duke folur te premten per here te pare per te ardhmen e tij.

“E rendesishme eshte se do te jem trajner ne sezonin e ardhshem, ose ketu ose diku tjeter. Kjo eshte absolutisht e qarte”, deklaroi tekniku francez gjate nje konference shtypi.

Kontrata e Arsène Wenger, 67 vjc, ne krye te Gunners qe prej 20 vjetesh, perfundon ne fund te sezonit.

“Perballe humbjes ne kemi pervojen dhe forcen per te bere me mire ne te ardhmen”, theksoi ai.

Francezi nuk i ka kaluar 1/8 e finaleve qe nga 2010, duke “vuajtur” dy here perballe Bayern ne te njejtin stadium ne 2013 e 2014.

Wenger e mori drejtimin e Arsenalit ne shtator te 1996 pasi kishte drejtuar me pare Nagoya ne Japon dhe duke udhehequr Monaco drejt titullit te kampionit te Frances ne 1988.

Gjate periudhes 1996 – 2006: fitoi tre tituj te kampionit, kater Kupa te Anglise, nje finale te Liges se Kampioneve (humbur ne 2006 perballe Barcelones). Shume lojtare franceze kane luajtur per Arsenalin si, Nicolas Anelka, Thierry Henry, Patrick Vieira, Sylvain Wiltord apo Robert Pirès.

/ATA/