Incidenti me Nokën – Braçe: Miq jam mirë!

Me një status të gjatë në fb, deputeti Erjon Braçe ka komentuar incidentin me kolegun Noka në Kuvend, duke informuar se është mirë.

Sipas tij gjithçka e ka pikënisjen tek statusi që i është dhënë Berishë në Kyvend, të flasë kur, sa dhe për çfarë të dojë.

Braçe thotë se në Kuvend ka mjeshtra te dhunes, “nga ky i riu, Blushi, deri tek ati i origjines, ky Berisha”.

Sipas tij problemi i ish-kryeministrit Berisha është reforma ne drejtesi, vettingu mbi sistemin. Dhe për të bllokuar vettingun, shton deputeti socialist, eshte gati te beje gjithcka.

 Postimi i plotë

Miqte e mi te mire;

Jam shume mire! Ska ndodhur gje!

Natyrisht,

kjo e sotmja eshte me e zakonshmja ne ate Kuvend.

E turpshme, e dhunshme, e perseritur aq shpesh

sa ka neveritur gjithkend!

Gjithcka e ka origjinen tek statusi qe i eshte dhene

Sali Berishes ne ate Kuvend;

Te flase kur te doje-pa respektuar radhe e liste;

Te flase sa te doje-pa respektuar minutazh e kohe;

Te flase per cfare te doje-pa respektuar ceshtje-projektligj e rend dite,

pune ne Kuvend.

Te gjitha keto ne shkelje te plote te Rregullores se Kuvendit.

Pastaj te shaje, fyeje, ofendoje, sulmoje, akuzoje, denoje, qelloje, vrase-vete ose me dordomuzet e tij, kedo ne sallen e Kuvendit,

nga qeveria apo deputetet,

por edhe jashte asaj salle, njerez te njohur e te panjohur per te apo per kedo jashte salles, ne jeten e tyre e zgjedhjet e tyre, teresisht brenda ligjit e moralit te tyre.

Te gjitha keto te tjerat ne shkelje te cdo kodi etik e moral, jo te Kuvendit, por edhe te maredhenies me te thjeshte,

asaj ne shkallen e nje pallati.

Ky dhe statusi qe i eshte dhene,

ka marre peng Kuvendin, e ka shkaterruar ate,

duke i mohuar vendit institucionin me te rendesishem,

ate ligjberes dhe kontrollues te pushtetit egzekutiv.

Bashke me Kuvendin, ka ezauruar teresisht:

lirine per te menduar-eshte plotesisht e pamundur te mendosh nen kete “rregull” te dhunshem deri barbar;

lirine per te folur-eshte plotesisht e pamundur te marresh fjalen e te thuash tenden per ate qe behet mire apo keq e qe vjen ne Kuvend per tu shqyrtuar;

detyren per te thene te verteten-eshte plotesisht e pamundur ta besh kete kur e verteta relativizohet nga sulmi i qindra shpifjeve ne ore apo, e verteta “vdes” pas sulmit te qellimte edhe fizik ndaj atij qe e thote.

Te flasesh per njerezit aty, nuk ka asnje mundesi te ndodhe!

Nuk te le kush!

Ne Kuvend ka mjeshtra te dhunes,

nga ky i riu, Blushi, deri tek ati i origjines, ky Berisha.

Padija dhe urrejtja ndaj fakteve i ben nje!

Tallja me njerezit prej aty, i ben kapice!

Shikoni,

kjo qe une “hoqa” sot, nuk eshte asgje, fare fare.

Kujtoni qe,

Sali Berisha ka vrare njerez dhe nuk eshte nje, jane shume.

Rrembimi, tortura, pushkatimi jane krime te perbindeshme!

SALI BERISHA I KA BERE!

Te gjithe ata qe ka vrare i ka identifikuar si kundershtare,

problem per te dhe, ata nuk jane me.

Por kjo nuk ka trembur kerkend!

Ka bere edhe me shume njerez kunder tij! Shume!

E shoh nga fluksi i pafund i mesazheve ketu, ne cdo profil timin,

ne telefon gjithashtu.

Nuk i shoh te trishtuar!

Perkundrazi, jane te frymezuar dhe me nje pritshmeri te pamate nga ajo qe po ndodh, reforma ne Drejtesi.

Po bie pushteti real i Sali Berishes dhe njerezit e ndjejne,

ai eshte nje arsye popullore qe nje shumice derrmuese shqiptaresh po mbeshtesin reformen ne drejtesi.

Kjo eshte arsyeja perse Sali Berisha po rikthehet i dhunshem,

here vete e here si Luli i tij, here kunder deputeteve e here kunder popullit ne rruge;

PO HUMB PUSHTETIN REAL QE KA,

ZOTERON E PERDOR NE MENYRE ANTIKUSHTETUESE!

Sali Berisha humbi pushtetin egzekutiv, qau e u lye ne qyrre, iku por nuk doli kund ne proteste.

Bejeni dallimin;

Tani qe po humb pushtetin real, po proteston, del ne rruge dhunshem e rreh te gjithe ata qe e kundershtojne.

Problemi i tij nuk eshte e verteta ime dhe e gjithkujt mbi aferat me te renda ku eshte perfshire ai dhe familja e tij. Jo!

Problemi i tij eshte reforma ne drejtesi, Vettingu mbi sistemin.

Ate do te bllokoje, per bllokimin eshte gati te beje gjithcka.

Ka bere bashke ne nje ushtri te keqe nga nje vrases banal me makine deri tek kriminele rrugesh, per te bllokuar Vettingun.

Nuk i bejne syte drite;

I ka shpallur lufte kujtdo, nga Amerika ne Evrope, ketu brenda padiskutim per te mbrojtur pushtetin e tij.

Njerezit e thjeshte nuk hyjne ketu,

nuk mund te jene me te;

Eshte ai qe i ka rrjepur familjarisht deri ne lekuren e fundit,

ne cdo dere gjykate, per hallin me te thjeshte deri tek ai i madhi,

i pronave te stergjysheve e gjysheve.

Miqte e mi;

Duhet ti rime perballe!

Ndryshojme vendin njehere e pergjithmone,

jeten dhe te ardhmen e gjithkujt ne kete vend,

e ulim ne bythe, bejme ate e gjithkend qe prej pareve e pushtetit ndihet superior, te barabarte para ligjit.

Eshte kaq i vjeter ky parim sa ska.

Me te populli ka bere revolucion.

Eshte njerezore, ka te bej me te drejta baze!

Vota nuk mjafton.