Ambasadorët Lu dhe Vlahutin,mbërrijnë në kuvend

LU DHE VLAHUTIN NE MBLEDHJEN E GRUPIT TE LSI - Ambasadori Amerikan ne Tirane, Donald Lu dhe Kryetarja e delegacionit te BE ne Tirane, Romana Vlahutin, pas nje mbledhje te grupit parlamentar te Levizjes Socialiste per Integrim, ku eshte diskutuar ne lidhje me Reformen ne Drejtesi. /r/n/r/nLU AND VLAHUTIN MEETING WITH LSI - US Ambassador in Tirana, Donald Lu and Head of EU Delegation in Tirana Romana Vlahutin, after a meeting of the parliamentary group of Socialist Movement for Integration.

Tensionet e krijuara nga zhvillimet e fundit mbi Reformën në Drejtësi, raportohet se në ambientet e Kuvendit kanë shkuar dhe ambasadorët Donald Lu dhe Romana Vlahutin për të ndjekur seancën e sotme, në të cilën pritet të votohet ose jo reforma në drejtësi.

Një ditë më parë ambasada amerikane kritikoi kreun e PD, Lulzim Basha për një kërkesë të re pas arritjes së marrëveshjes. Sipas ambasadës kjo është një tentative e Bashës për të bllokuar reformën.

Ambasada i bëri thirrje individualisht deputetëve që të votojnë reformën.