De Biasi rrëfen vështirësitë dhe suksesin me Shqipërinë

Kualifikimi historik i Shqipërisë ka zgjuar vëmendjen e shumë medieve të mëdha ndërkombëtare për të realizuar intervista me lojtarët dhe trajnerin italian, De Biasi.

Së fundmi është uebi i informacionit sportiv ‘Worldsoccer’ e cila ka realizuar një intervistë me De Biasin.

Strategu italian ka folur për momentet e vështira që ka kaluar tek Kombëtarja kuqezi si dhe për suksesin në ‘Euro 2016’, shkruan Syri.net.

Intervista e plotë e De Biasit:

U bënë gati 5 vjet që keni marrë drejtimin e Kombëtares shqiptare dhe tani që jeni në ‘Euro 2016’, ju jeni një hero. A e prisnit ndonjëherë këtë?

“Nuk është normale që një vend i vogël si Shqipëria po shkon në finalet e një Kampionati Europian. Kur erdha këtu takova një grup lojtarësh shumë të vjetër dhe mendova që kjo kombëtare kishte nevojë për ndryshime rrënjësore. Gjatë dy viteve të para kam eksperimentuar me shumë lojtarë.

Kam pasur shumë udhëtime për t’i mbushur mendjen lojtarëve që t’i bashkohen Kombëtares kuqezi. Kjo ishte një punë me të vërtetë shumë e vështirë. Së bashku me asistent trajnerin tim unë kam kryer më shumë se 50 udhëtime në vende të ndryshme të Europës dhe botës duke bërë për vete 22 prej tyre”.

Kur kemi ardhur askush nuk ka pritur kaq shumë. Tani të gjithë flasin për lojtarët dhe emocionet e reja që i kanë lindur shqiptarët duke i bërë të ndihen krenarë. Sa e vështirë është ta menaxhosh këtë situatë?

“Është e rëndësishme për të ndryshuar mentalitetin e popullit, gazetarëve dhe lojtarëve. Kur isha ke Torino klubi po përballeshe me një krizë të thellë financiare.

Në fillim të sezonin presidenti më vendoste objektiv mesin e tabelës dhe kur ne arrinim atë objektiv atëherë ai thoshte që duhet të bëjmë më mirë. Ky është mentaliteti në futboll pasi kërkon gjithmonë më të mirën”.

Çfarë do të jetë sukses për ju në Francë?

“Mund të them që suksesi tashmë që u kualifikuam është arritur por ne dëshirojmë që të bëjmë surprizën”.

Si e parashikoni të ardhmen, a janë këta lojtarë që do ta vazhdojnë këtë traditë të kualifikohen në kompeticione të ndryshme europiane dhe botërore siç është psh ‘Rusi 2018’?

“Ne kemi një grup shumë të mirë lojtarësh por për fat të keq në eliminatoret e Kupës së Botës kemi rënë në një grup ferri pasi bëjnë pjesë: Spanja, Italia, Izraeli, Maqedonia dhe Lihtenshtajni. Do bëjmë më të mirën e mundshme pasi Shqipëria është një vend shumë i vogël dhe i varfër. Një pakicë ka shumë para ndërsa pjesa më e madhe është e varfër”,- përfundoi De Biasi.